Arcanus Luciferia - Wisdom Of Knowledge
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yivsiz Silahlar Hakkında

2 posters

Yivsiz Silahlar Hakkında Empty Yivsiz Silahlar Hakkında

Mesaj tarafından Wraith C.tesi Nis. 05, 2008 12:43 pm

Yivsiz silahlar, namlu ici yivsiz, düz olan silahlardır. Bunlar genelde av tüfekleridir.Basit ve daha ilkel bir yöntemle namlu dibinde fişeği patlatıp yanan barutun gazıyla saçmaları veya slug'ı namludan dışarı fırlatır.
evet bu sistem temelde diğer silahlarla aynı.Ancak bir tabanca yada makinalı tufek gibi işleyen şarjör sistemimin olmaması , kullanılan cephanenin malzemesinin bildiğimiz kursundan farklı olması , kaba kalın olması ve namlunun yivsiz olması silahın menzilini oldukca dusuruyor.bununla beraber geri tepmeyide arttırıyor. Yivli bir silah ve ardından yivsiz bir silah la atış yaparsanız aradaki frkı anlarsınız. Yivsiz silah çok daha fazla güç harcayıp uzun mesafelere erişemeyen gürültülü patavatsız birşeydir. Ancak yakın mesafeden kralı gelse tanımaz.

Yivsiz av tüfeği alım ruhsatı , yivli silah alım ruhsatından nisbeten kolaydır.
Harcadığınız para çok daha azdır prosedür olarak da birbirlerine benzerler.Ancak yivli silah ruhsatı almak her daim daha zordur.Bir sebep belirtmeniz ve mesleğinizin buna uygun olması yada iyi torpiliniz olması gerekir. Oysa yivsiz silahta bunların hiçbirine gerek yoktur.

Yivsiz silah alım prosedürü içerisinde, karşınıza çıkan memurlara asla "silah ruhsatı" demeyin.Yani onlar için yivsiz av tüfeği farklı , silah farklı.Silah dediğinizde sinirlenip, alınabiliyorlar. "Biz silah ruhsatı vermiyoruz" diyerek trip atabiliyorlar.

Yivsiz silah(av tüfeği)Türleri:
Kırmalılar (çifteler , süperpozeler, tekli kırmalılar)
Semi autolar , kırmalı semi autolar (evet böyle bir tür var)
Pompalılar

------------
Bu forumda sadece silahlar ve ozelliklerini konuşacağız.Herhangi bir yasadışı olay, olay destekcisi yada habercisi asla olmayacaktır. Bununla beraber silahını ölümüne sevip de başka silahı karalamaktan oteye gidemeyen, dar goruslu, kıt kisilere de açık olmalarını yada diğer fikirleri okumayıp favori silahlarını sevmeye devam etmelerini öneririm.Twisted Evil
Wraith
Wraith
Üstad
Üstad

Erkek

http://dreadsoul.deviantart.com

Yivsiz Silahlar Hakkında Empty Geri: Yivsiz Silahlar Hakkında

Mesaj tarafından cagonk C.tesi Nis. 05, 2008 1:24 pm

avcı dostum,
cok güzel bilgiler vermişsin.bende birkaç bise ekleme istedim
bende huğlu nun ga 601 modeli var.özelliklerinden bahsedersem:
gaz tahrikle çalışan yarı otomatik sistem,7+1 magazin,66cm namlu,76mm magnum yatak ve ceviz ağacından dipçik.
Bilindiği gibi merkezi konyanın huğlu ilçesi olan asırlık bir firma.kalitesi ve fiyatı gayet makul bir yerli tüfek.çalışmasında her hangi bir takılma olmadı kullandığım süre içinde.kullanımıda süperpoze vb. tüfeklere göre calışma prensibi gereği gaz kaçırdığı için biraz daha rahat.00 buckshot,slug ve türlü gramajlarda atış yaptım.Tepme daha az.Attığınıda vurur.
Yeni başlayan arkadaşlara tavsiye edebileceğim bir model...
Yanlız ava cıkarken tüfeği 2+1 kullanma şartı olduğunu hatırlataraktan 7+1 magazine gerek duymayanların 5+1 magazinde alabileceğini söleyebilirim.

cagonk
Çaylak
Çaylak

Yivsiz Silahlar Hakkında Empty Geri: Yivsiz Silahlar Hakkında

Mesaj tarafından Wraith C.tesi Nis. 05, 2008 1:41 pm

saolasun avcı dostum. huğlu nun 601 ga modelinin sahibi olduğunu bildiğim için bu yönlendirmene ihtiyaç duydum Razz yardımlarına teşekkürler.

bende de huğlu 103 de süperpoze var. 71 cm namlu 70 mm yatak ve ejektörlü. (ejektör: tüfeği kırdığınızda fişekleri otomatik fırlatan sistem)
tüfek biraz fazla tepse de vurduğuna oturtuyor. namlusu ağır olduğundan skeet de aniden nişan alması zor sanki eski zamanalrdna kalma ilkel bir alet gibi. ama namlusu çok sağlam. 4-5 kez slug attım namlu ısındı ve içinde baya bi kirlilik bıraktı ancak sorun çıkarmadı. cagonk dostumla beraber birçok fişek attık daha hiçbir sorun çıkarmadı. birkez yerli bir fişek te patlamamazlık etti. oda 2 sn sonra patladı.

vurduğum hedefi genelde deviriyor uçuruyor , temiz bir nişangahı var. ancak çok pratik değil.

tekrar teşekkürler cagonk dostum (Razz) hayurlu avlar.
Wraith
Wraith
Üstad
Üstad

Erkek

http://dreadsoul.deviantart.com

- Similar topics